Biurko pod znakiem czystości i porządku

Praca przy biurku wiąże się z niezliczoną ilością dokumentów i przyborów biurowych jakie przewijają się przez jego powierzchnię. Co więcej mebel ten stanowi miejsce spożywania posiłków i picia gorących napojów. Pełni więc niezliczoną ilość funkcji, mimo swej pozornej prostoty.

Taka sytuacja wiąże się najczęściej z jednym – chaosem, mówiąc delikatnie lub bałaganem, określając stan rzeczy już nieco bardziej dosadnie. Istnieją jednak sposoby na ułatwienie ciężkiego zadania, jakim jest utrzymanie ładu i porządku na pulpicie. Jednym z nich jest zastosowanie specjalnej podkładki.

W gruncie rzeczy jest to przedmiot równie prosty, jak samo biurko. Najczęściej ma postać arkusza dużego formatu, wykonanego ze sztywnej tektury, tworzywa lub – w bardziej ekskluzywnych wersjach – ze skóry. W najprostszych modelach na tym można zakończyć opis. Jednakże w tych nieco użyteczniejszych wersjach funkcji jest o wiele więcej.

Częstym rozwiązaniem, i to zarówno w podkładkach papierowych, jak i skórzanych, jest wyposażenie podkładki w podręczny notatnik lub kalendarz. W wersjach papierowych jest to o tyle prostsze, że notatnik jest cała podkładka na biurko, natomiast kalendarz jest nadrukowany na jej fragmencie. W podkładkach z tworzywa lub skóry kalendarze i notatniki są umieszczane na obrzeżach, często z dodatkowym zabezpieczeniem w formie odkładanej przykrywki. Innym udogodnieniem są zamykane etui na długopisy.

Bez względu na wybrany model zalety podkładek doceni każde biuro. Przede wszystkim zabezpieczają pulpit przed zabrudzeniami, szczególnie z kawy i herbaty, ułatwiają szybkie notowanie, pozwalają na łatwiejsze utrzymanie porządku na biurku. Droższe modele dodają także klasy i elegancji, stanowiąc przy tym uzupełnienie wystroju wnętrza.