Druki akcydensowe w księgowości

druk akcydensowy - zestawienie sprzedaży

Przedstawiciele kadr często używają druków akcydensowych. Jest to podstawa dokumentacji w ich pracy, dlatego stanowią stałe wyposażenie biur, administracji i księgowości. W jakich przypadkach są używane?

Podpis na wejściu i wyjściu

W dużych przedsiębiorstwach istotna i wciąż przestrzegana jest kontrola czasu pracy. Druki akcydensowe przydają do prowadzenia ewidencji, zwłaszcza kiedy pracownicy wykonują czynności w różnych godzinach lub pracują na zmiany. Wciąż funkcjonuje także lista obecności, gdzie zatrudnieni podpisują się w chwili wejścia i wyjścia z zakładu. Taki dokument stanowi podstawę rozliczeń administracyjnych w firmie, a także pomaga księgowej w ustaleniu wynagrodzenia za przepracowane godziny.

Udokumentowany urlop

Powszechnie znane są także druki akcydensowe w postaci kart urlopowych, gdzie pracownicy zaznaczają wymiar ilości dni, oraz sam rodzaj wypoczynku. Wypełniona karta, podpisana przez pracodawcę jest dokumentem, którym pracownik może okazać się w przypadku wystąpienia ewentualnych nieporozumień. Firmy zaawansowane technologicznie zaopatrzone są w systemy informatyczne potwierdzające urlop, ale tradycyjna forma jest wciąż popularna.

Delegacja formalnie

Pracownicy kadr używają druków akcydensowych w przypadku wysyłania przedstawicieli firmy na wyjazdy służbowe, czyli powszechnie znane delegacje. Szczegóły druków informują o zakresie dat, lokalizacji docelowej, środkach lokomocji, oraz kosztach przeznaczonych na pobyt poza przedsiębiorstwem.